[1.6D] Czyszczenie układu chłodzenia.

Wszystko o silniku, układzie chłodzenia, układzie wydechowym
Awatar użytkownika
miedzwin
Posty: 29
Rejestracja: 05 sty 2012, 1:02
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilno

[1.6D] Czyszczenie układu chłodzenia.

Post autor: miedzwin » 20 wrz 2012, 11:55

Witam wszystkich forumowiczów.
Jeszcze na starym forum opisywałem swój problem z układem chłodzenia w silniku. Zaczęło się od pęknięcia węża, potem wypluwanie cieczy chłodzącej przez korek. Częściowo problem rozwiązałem poprzez wymianę termostatu. Nowy termostat otwiera się przy niższej temperaturze i dlatego nie wypluwa płynu chłodzącego po 5km jazdy. Skąd taka pewność? Zimą postawiłem karton przed chłodnicą i wywaliło mi płyn przez korek, więc przez resztę zimy jeździłem bez kartonu. Od czasu do czasu muszę jednak dolewać wodę/płyn chłodzący. Będąc na przeglądzie, przy sprawdzaniu gazów wylotowych część płynu została wyplunięta przez korek.
Podejrzenia są takie, że układ chłodzenia może być zatkany. Tzn. Samochód przeszedł wiele w swoim życiu i często zamiast płynu chłodzącego była wlewana zwykła woda, a jak wiadomo, od wody osadza się kamień, więc mogło gdzieś coś zatkać się i przepływ płynu jest utrudniony, przez co wszystko zaczyna się gotować i wylewa się przez korek. Czy są jakieś sposoby wyczyszczenia układu chłodzącego? Tzn. wątpię, że wrzucenie Calgonu czy innego środka do pralek zadziała, ale może są jakieś inne sposoby na usunięcie domniemanego kamienia czy też innych zanieczyszczeń?
Z góry dziękuję i pozdrawiam, Marek.

Awatar użytkownika
vwquantum
Posty: 1277
Rejestracja: 21 gru 2011, 15:21
Auto: VW Quantum
Rok produkcji: 1987
silnik: 2.1 115KM
Gadu-Gadu: 3709678
Kontaktowanie:

Re: [1.6D] Czyszczenie układu chłodzenia.

Post autor: vwquantum » 21 wrz 2012, 7:19

ocet ale delikatna mikstura bo jak za duzo to ci odkamieni i zatka dalej jeszcze bardziej. A powod twoich problemow: zatkany przewot powrotu do zbiorniczka lub umarla pompa wody lub uszczelka pod glowica.

Awatar użytkownika
miedzwin
Posty: 29
Rejestracja: 05 sty 2012, 1:02
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilno

Re: [1.6D] Czyszczenie układu chłodzenia.

Post autor: miedzwin » 21 wrz 2012, 18:31

Przewód jest w porządku. Jak dodaję gazu, to strumień cieczy się zwiększa itd.
Jeśli pompa byłaby martwa, to płyn chłodzący nie cyrkulowałby po systemie chłodzenia, a ogrzewanie salonu mam sprawne, przy dodaniu gazu zwiększa się strumień cieczy w tym cienkim przewodzie, co jest podłączony do zbiorniczka.
Ponoć uszkodzona uszczelka przejawia się tym, że z rury wydechowej wydobywa się biały dym, a nie zauważyłem by takie coś miało miejsce. Poprzednio pisałem o tym jak zmniejszyć dymienie z rury wydechowej, by zaliczyć przegląd, więc na przeglądzie widziałem, że dym jeżeli już i jest, to czarny, tzn. taki typowy dla diesla.

Awatar użytkownika
Moniek87
Posty: 214
Rejestracja: 03 sty 2012, 23:01
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1987
silnik: 1.8 90KM
Gadu-Gadu: 5901898
Lokalizacja: ZST

Re: [1.6D] Czyszczenie układu chłodzenia.

Post autor: Moniek87 » 21 wrz 2012, 19:38

Jedz na jakiś konkretny warsztat który ma miernik ciśnienia to jest bardzo prosta aparatura pomiarowa ciśnienia w układzie wodnym zamiast ori korka nakręca się korek z manometrem , który wskaże tobie jakie ciśnienie masz w układzie, nie chcę cie teraz kłamać bo nie znam potencjalnej normy ciśnienia w układzie wodnym. ale na pewno mechanik będzie wiedział kiedy odbiega to od normy . wiadomo w tedy ze to uszczelka pod głowicą. a jak uszczelka walnie to ma różne objawy nie tylko ze na biało dymi tak jak ktoś Tobie powiedział...
tu masz zdjęcie aparatury do pomiaru ...
.http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e6a ... ef865.html


Odpowiedz