Pedał sprzęgła

Skrzynia biegów, sprzegła etc.
Awatar użytkownika
miedzwin
Posty: 29
Rejestracja: 05 sty 2012, 1:02
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilno

Pedał sprzęgła

Post autor: miedzwin » 11 kwie 2012, 13:34

Witam forumowiczów.
Otóż mój pasek lubi się psuć przed długą podróżą, kiedy nie mam czasu na robienie napraw. Otóż z miesiąc temu czy jeszcze wcześniej, miałem takie coś takiego, że pedał sprzęgła odskakiwał mi do pozycji sprzęgło odpuszczone, ale nie wracał do prawidłowej pozycji. Chodzi mi o to, że wyciskuję sprzęgło, pedał wraca tyle, żeby sprzęgło zadziałało i koniec, więcej się nie podnosi. Musiałem nogą podnosić pedał do góry. Póki wyjechałem z Wilna wszystko wróciło do normy. Minęło trochę czasu, przejechałem kilka tysięcy kilometrów i wczoraj przed wyjazdem do Białegostoku znowu mam to samo. Pedał wraca na 1/3 odległości, czyli sprzęgło normalnie łączy silnik ze skrzynią i koniec. Więcej do góry nie idzie. Przez całą drogę po zmianie biegu musiałem podnosić nogą pedał. W "Naprawiam sam" nie znalazłem opisu takiego problemu, więc postanowiłem napisać na forum.
Aha, w październiku zmieniłem skrzynię z 1Y na 3M, przy okazji wymieniłem też sprzęgło i tarczę dociskową na nowe.
Wizualizacja usterki: http://youtu.be/WCM8MN0N33U

Awatar użytkownika
Nono
Posty: 289
Rejestracja: 02 sty 2012, 17:29
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1987
silnik: 2.2 115KM
Gadu-Gadu: 23455785
Lokalizacja: Lublin

Re: Pedał sprzęgła

Post autor: Nono » 11 kwie 2012, 15:01

Sprawdziłeś czy to nie wina sprężyny która odciąga pedał? Nie opadło tam coś co by pedał mogło blokować? Pozdrawiam Nono.

Awatar użytkownika
miedzwin
Posty: 29
Rejestracja: 05 sty 2012, 1:02
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilno

Re: Pedał sprzęgła

Post autor: miedzwin » 11 kwie 2012, 16:49

Chodzi o sprężynę w "kołnierzu" skrzyni biegów, czy jest jakaś np w salonie?

Awatar użytkownika
Nono
Posty: 289
Rejestracja: 02 sty 2012, 17:29
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1987
silnik: 2.2 115KM
Gadu-Gadu: 23455785
Lokalizacja: Lublin

Re: Pedał sprzęgła

Post autor: Nono » 11 kwie 2012, 18:36

Przejrzałem dokładniej sprawę i widzę 2 możliwości. Wszystkie pedały są na takiej jakby belce. Pedał jest umieszczony na takiej jakby obręczy w której jest część która odbija pedał w momencie puszczenia. Mogło to ci się gdzieś tam zatrzeć więc przeczyść to. Druga możliwość jest taka że poprostu dostał ci się jakiś syf i zatarła się linka i nie ma wystarczającej swobody ruchu. Pozdrawiam Nono.

Ps. Jeżeli będziesz potrzebował to napisz to zrobie ci poglądowe rysunki tego mechanizmu.

Ps2. Chodziło mi o sprężynę odciągającą. W Sam Naprawiam masz tą sprężynę pokazaną na 58 stronie.

Awatar użytkownika
miedzwin
Posty: 29
Rejestracja: 05 sty 2012, 1:02
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Wilno

Re: Pedał sprzęgła

Post autor: miedzwin » 12 kwie 2012, 13:14

Ech, to nie dam rady sprawdzić tej sprężyny na miejscu, będę więc czekał majówki i wtedy będę miał czasu na naprawy.
Linka jest względnie nowa. Wymieniłem ją chyba zimą, ponieważ drugi raz za 1.5 roku zdarzyło mi się coś takiego, że przy wyciskiwaniu pedału sprzęgła słychać głośny zgrzyt + pedał sprzęgła chodzi z oporem, a później pęka plastikowa końcówka linki w tym miejscu, gdzie jest zaczepiona za pedał. Pierwszy raz ją wymieniłem rok temu i teraz jesień-zima. Nie wiem co jest powodem tej usterki, ale teraz jeżeli znowu będą takie objawy, to będę od razu sprawdzał w czym problem.
W każdym razie przejrzę tą belkę i sprawdzę jak to tam wygląda. Ewentualnie odczepię linkę sprzęgła i sprawdzę co nie chce odbijać, czy pedał, czy dźwignia sprzęgła.
Dziękuję i pozdrawiam, Marek.


Odpowiedz