Szyberdach

Wszystko o zderzakach, uszczelkach, listwach, lampach itd
Awatar użytkownika
vwquantum
Posty: 1277
Rejestracja: 21 gru 2011, 15:21
Auto: VW Quantum
Rok produkcji: 1987
silnik: 2.1 115KM
Gadu-Gadu: 3709678
Kontaktowanie:

Szyberdach

Post autor: vwquantum » 01 sty 2012, 20:39

Temat został przeniesiony ze starego forum, jednakże nie stanowi całości dyskusji jaka się w nim odbywała. Ze względu na przejrzystość zostały w nim zachowane tylko najważniejsze posty.

motomaniak napisał:
http://img195.imageshack.us/i/obraz017ok.jpg/ -stan spoczynku
http://img264.imageshack.us/i/obraz018w.jpg/ -początek wsuwania się pod dach
http://img195.imageshack.us/i/obraz020fd.jpg/

http://yfrog.com/3mobraz003cjx

vwquantum napisał:
Przedstawię moją walkę ze ściekami szyberdachu.

Kiedyś lała mi się woda do środka i bagażnika, myślałem że to uszczelki wiec wyciągałem czyściłem i kleiłem sylikonem a tu dalej dupa.... kanapa mokra już ogarniało mnie nie powiem co :)

więc zdejmuje podsufitkę a tu dziury.
hmm co tu zrobić ani tego nie pospawać bo dziura na dziurze więc oczyściłem z wierzchu, włókno szklane i tony sylikonu. Zadziałało.

Obrazek
Obrazek

Było to tymczasowe a jako że nie lubię takich rozwiązań chciałem to zrobić tak jak powinno. Spać nie mogłem :P Ogólnie lata leciały i kminilem i kminilem. Wreszcie wziąłem się do roboty w te święta :)

Szyberdach jest w czterech miejscach przyspawany i w przednich narożnikach zgrzany około 8 zgrzewami i pociągnięta klejem. W środku jest wzmocnienie poszycia dachowego. I blacha przy samym szyberdachu jest pozaginana na zakładkę. Więc całości nie ma szans.
Materiał już miałem. Od quantuma dawcy odciąłem sobie daszek :)

Obrazek

Obrazek

potem ponacinałem te mocowania i wyciąłem nazwijmy to np. dolna osłona szyberdachu. Otwieram a tam już coś ruda zaczęła działać.

Obrazek

Więc dremelek i z precyzją dobrego dentysty wytępiłem każdy mm rdzy.
zdjęcie prawie na finiszu.
Obrazek
Obrazek

Potem potraktowałem środkiem do związania tego czego nie widać czyli rdzy międzykrystaliczej. Środek w stylu kortanin ale o wiele lepszy znaczy droższy :).
Na następny dzień pomalowałem farbą też z właściwościami wiązania rdzy :) tak na wszelki wielki.

Obrazek
Obrazek

Najgorsze było odcinanie tej osłony w aucie. Chwila nie uwagi i dziura w dachu :P W dodatku trzeba było używać dużej flexy bo mała miała za małe tarcze.

Pierwsze cięcia a tu taka rzeź :shock:

Obrazek


Potem dach oczyściłem

Obrazek

i podobna procedura dalej jak powyżej czyli ten ala kortanin dokładniej nazywa się Korroplex L237 1L FORCH niemieckiej produkcji. Osłonę przypasowałem. Ogólnie wcześniej pomierzyłem punkty w różne strony także po przekątnej. Później tylko klej do szyb lekko elastyczny. Wpasowałem z kolegą bo samemu to nie ma szans.

Obrazek

Wcelowaliśmy szyny od szyberachu w mocowania. Przy pomocy otworów widocznych na zdjęciach. Nazwę je otworami serwisowymi :D Ustawiłem na mierzone odległości i docisnąłem rozpórkami. Dolna osłona szybru założona została na zakładkę. ok. 2,5 cm. A ściek od wewnątrz gdzie płynie woda załagodzona klejem. Na szczęście moja ręka weszła :)

Obrazek

pozostało jeszcze wtrysnąć jakąś konserwacje do środka.


Ogólnie szyber sprawdzony działa i nie cieknie :) ruda wytępiona czyli sukces :mrgreen:
Cała operacja trwała 2.5 dnia tak na spokojnie bo nikt tego chyba jeszcze nie rezał :mrgreen:

Awatar użytkownika
cowboy
Posty: 426
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:22
Auto: VW Quantum
Rok produkcji: 1986
silnik: 2.2 115KM
Gadu-Gadu: 1264480
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Szyberdach

Post autor: cowboy » 19 sie 2013, 22:39

u mnie szyber nie jest oryginalny, ale po deszczu/myciu podsufitka wygląda jakby była mokra ale w dotyku nie jest?! Czy mam się bać że gdzieś ta woda sobie płynie i powoduje rdzę? Jeśli tak to gdzie np? Czy powinienem coś z tym zrobić? czy trzeba zdjąć podsufitkę w tym celu?
17.03.18-rozpoczęcie-Mazury
18.03.18

Awatar użytkownika
szatanq
Posty: 437
Rejestracja: 05 kwie 2012, 20:03
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1988
silnik: 1.8i 90KM
Gadu-Gadu: 0

Re: Szyberdach

Post autor: szatanq » 13 lis 2013, 23:29

a szyber elektryczny czy na korbe bo ja wstawiłem silniczek i coś strasznie ciężko chodzi nie wiem czy to kwestia rególacji czy mechanizmu czy ktoś miał podobny problem ??

Awatar użytkownika
cowboy
Posty: 426
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:22
Auto: VW Quantum
Rok produkcji: 1986
silnik: 2.2 115KM
Gadu-Gadu: 1264480
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Szyberdach

Post autor: cowboy » 18 lis 2013, 22:26

ja mam też elektryczny dorabiany w USA, ale od wielu lat trzeba mu pomóc ręką, podczas domykania , może to kwestia posmarowania szyn? Natomiast szyby to chyba każda z inną prędkością się otwiera i zamyka,
17.03.18-rozpoczęcie-Mazury
18.03.18

Misieq
Posty: 41
Rejestracja: 18 mar 2012, 22:45
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Józefów

Re: Szyberdach

Post autor: Misieq » 25 sty 2015, 12:59

Poszukuję planów, rysunków, części itp oryginalnego szyberdachu montowanego w naszych B2.
Wyskoczyły mi linki i blokują szyber. Jest on na chwilę obecną nie domknięty. Nie mam możliwości w tej chwili zrobić zdjęcia jak to wygląda.
Czytając post Marka, rozumiem, że nie mam możliwości zdjęcia szyberdachu bez odcinania jego?
Jeśli masz Passata na podjeździe i nim nie jeździsz, to tak jakbyś miał Keirę Knightley w łóżku i spał na kanapie.

Awatar użytkownika
maro0912
Posty: 881
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:10
Auto: Inne
Rok produkcji: 1992
silnik: 2.0 115KM
Skype: marekgoszcz
Lokalizacja: Andrychów

Re: Szyberdach

Post autor: maro0912 » 25 sty 2015, 13:43

Obrazek

Misieq
Posty: 41
Rejestracja: 18 mar 2012, 22:45
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Józefów

Re: Szyberdach

Post autor: Misieq » 25 sty 2015, 21:29

Dzięki maro. Przyda się na 100%. A jak wygląda kwestia demontażu?
Jeśli masz Passata na podjeździe i nim nie jeździsz, to tak jakbyś miał Keirę Knightley w łóżku i spał na kanapie.

syncro 2.2
Posty: 97
Rejestracja: 03 sty 2012, 21:22
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 2.2T 210KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Mragowo

Re: Szyberdach

Post autor: syncro 2.2 » 26 sty 2015, 21:36

żeby wyjąć szyber dach trzeba go wsunąć,dopiero wtedy będzie dostęp do śrub które go trzymają , jak odkręcisz śruby to zamykasz go spowrotem i podnosisz go do góry i wyciągasz w stronę silnika
VW PASSAT SYNCRO GT 2.2 20VT + wirus

Misieq
Posty: 41
Rejestracja: 18 mar 2012, 22:45
Auto: VW Passat B2
Rok produkcji: 1986
silnik: 1.6D 54KM
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Józefów

Re: Szyberdach

Post autor: Misieq » 01 lut 2015, 23:45

Bardzo cenna informacja. Dzięki bardzo :)
Jeśli masz Passata na podjeździe i nim nie jeździsz, to tak jakbyś miał Keirę Knightley w łóżku i spał na kanapie.


Odpowiedz